Stādu parāde un zelta rudens Siguldā

Aicinām uz dārzkopības sezonas noslēguma pasākumu “Rudens stādu parāde 2019”, kas ierasto vietu šogad mainījis uz Siguldas Svētku laukumu un norisināsies 21. septembrī plkst. 9:00–16:00.

Šoruden piecpadsmit gadu jubileja

Rudens stādu parāde šogad sagaidīs piecpadsmito jubileju, tāpēc godināsim audzētājus gan par viņu ieguldījumu, gan parādei atbilstoši noformētiem stendiem. Tāpat pasākumā norisināsies apmeklētāju balsojums par stādu parādes vērtīgāko audzētavu.

Pasākumā stādu audzētavas no visas Latvijas plašā klāstā piedāvās augļu kokus un ogulājus, dekoratīvos kokus un krūmus, kā arī daudzgadīgās puķes un citus stādus. Rudens stādu parādi iecienījuši dārza mīļi un profesionāļi no Latvijas un tuvākajām kaimiņu valstīm.

Apmeklētājus gaida ne tikai stādu un dārza preču, amatniecības un pārtikas produktu plašs piedāvājums, bet arī brīnišķīga svētku atmosfēra, kuru piepildīs mūzikas skaņas, poniju izjādes bērniem un konkursi apmeklētājiem un dalībniekiem ar balvām no pasākuma atbalstītāja FISKARS.

Veiksmīgāka un ilgāka sezona

Latvijas stādu audzētāji šo gadu atzīst par veiksmīgāku attiecībā gan uz klimatiskajiem apstākļiem, gan tirdzniecības aktivitāti, salīdzinot ar iepriekšējiem, – augi veiksmīgi pārziemoja, un nokrišņu daudzums sezonas laikā bija apmierinošs. “Pavasaris bija ļoti labs, arī vasara tirdzniecības ziņā kopumā bija laba, esam apmierināti,” atzīst Varis Kazāks, kokaudzētavas “Baltezers” saimnieks. Dārzkopības institūta direktora vietniece Baiba Skrebele stāsta, ka šajā sezonā bijusi lielāka pircēju aktivitāte nekā iepriekšējos gados: “Iespējams, tāpēc, ka aprīļa vidus karstuma vilnis jau bija izvilinājis dārzos visus stādīt gribētājus.” Viņa atzīst, ka institūta sezona pagāja ceriņu “zīmē” – ceriņu šķirņu dažādība un ceriņu dārzs pulcēja tūkstošus, un šī gada rudenī vēl varat paspēt iegādāties purpurvioleto ‘Daudzpusīgo Zemzari’, sārti violeto ‘Zemgalieti’, balto ‘Epifāniju’ un citas vairāk nekā 20 ceriņu šķirnes.

Eksotiski augļkoki un liela raža

Augļkopji atzīst, ka pēdējo gadu silto, garo vasaru un maigo ziemu dēļ pieaugusi vēlme iegādāties aprikozes, persikus, vīnogas, un šī gada bagātīgā raža noteikti pastiprinās šo interesi.

“Vai tā ir klimata pārmaiņu ietekme vai pircēju tendenču maiņa, grūti spriest, bet cilvēku aktivitāte ir manāmi agrāka, stādīšana ilgāka un noteikti arī apjoma ziņā lielāka,” atzīst Eduards Smiļģis, ZS “Liepas” pārstāvis. “Šis gads ir ļoti veiksmīgs, pieprasījumā dominē eksotiskās kultūras – persiki, aprikozes. Augļkopji mazāk par dekoratīvo stādu audzētājiem var lepoties ar kādām jaunām šķirnēm vai augu formām – šajā sfērā valda tradicionālās vērtības, pamatkultūras. Šajā rudenī noteikti iesaku iegādāties saldos ķiršus, persikus un kolonveida ābeles – kamēr var stādīt un kamēr ir pieejama prece, jo pavasarī var arī nebūt. ZS “Liepas” akcents Rudens stādu parādē noteikti būs uz konteinerstādiem, ko iesakām, kamēr zeme vēl ir tik sausa, tādējādi samazinot riskus stādīšanai – par to esam pārliecinājušies vairāku gadu garumā pēc savas pieredzes.”

Pieaug pieprasījums būvniecības nozarē

Stādaudzētavas “Blīdene” vadītājs Rinalds Rullis stāsta, ka salīdzinoši ar pagājušo gadu pieaudzis pieprasījums saistībā ar būvniecības nozares aktivitātēm, īpaši lielajos objektos, ceļa būvē un pašvaldībās. Palielinājumu atzīst arī Varis Kazāks, kurš stāsta, ka cilvēki izvēlas dārgākus un lielākus augus.

Rinalds Rullis par šīs sezonas populārākajiem stādiem audzētavā sauc hortenzijas, krūmmellenes, lielos apmēros tūjas, kā arī rozes, kamēr mazāk populāri bijuši lapu krūmi, skujeņi un koki. Modē atgriezušās bārbeles, savukārt ziemcietēm ar katru gadu manāms lēnāks, bet stabils pieprasījuma kāpums. “Turklāt nav izteikti populāru augu, pircēji iegādājas ļoti dažādus augus,” tā saka Didzis Bērziņš, ZS “Bērziņi” pārstāvis, piebilstot, ka peoniju un zālveida ziemciešu popularitāte nav zudusi. Arī Rudens stādu parādē būs iegādājams ļoti plašs klāsts zālveida ziemciešu no mūsu audzētājiem.

Šobrīd reģistrācija pasākumam turpinās mājaslapā http://www.staduparade.lv/lv/registracija/. Tāpat mājaslapā katrs var atrast dalībniekus gan pēc nosaukuma, gan atslēgvārdiem meklētājā, kas ērti izmantojams arī telefonā.

Apmeklētājus aicinām ņemt vērā satiksmes organizācijas izmaiņas uz Vidzemes šosejas (A2) virzienā no Rīgas uz Siguldu, kā arī iebraucot Siguldā, – Vidzemes šosejas un Pulkveža Brieža ielas krustojuma pārbūves dēļ lūgums neizmantot pagriezienu pie tirdzniecības centra “Šokolāde”. 

Stādu parādes ir vienīgie nozares pasākumi, kur apmeklētājiem ir garantija par to, ka piedāvājumā ir tikai Latvijā audzēti stādi. To kontrolē speciāli izveidota ētikas komisija, kas pārliecinās par stādu atbilstību biedrībā pieņemtajai definīcijai “Kas ir Latvijā audzēts stāds?”. Plašāku informāciju iespējams iegūt www.stadi.lv .

Rudens stādu parādē apmeklētājiem tiks piedāvāts:

  • Vairāk nekā 100 stādu audzētāju no visas Latvijas;
  • Konsultācijas stādu audzēšanā, izvēlē un dārza plānošanā;
  • Dārza preču un tehnikas tirdzniecība;
  • Amatnieku un Latvijas ražojumu gadatirgus;
  • Bezmaksas stāvvieta automašīnām;
  • Ieeja bez maksas visai ģimenei.

 

Seko stādu parādēm:

https://www.facebook.com/plantparade

https://www.twitter.com/@Stadu_Parade

 

15. Rudens stādu parādi rīko nodibinājums “Stādu un kūdras inovāciju fonds” (SKIF) sadarbībā ar Stādu audzētāju biedrību un Siguldas novada pašvaldību.